Kaza , Airbag açılmaması ve Dava açılabilitesi

Dostluk pekiştirme ortamı...

Re: Kaza , Airbag açılmaması ve Dava açılabilitesi

Mesajgönderen MaxiBoost » Pzr Oca 11, 2009 1:08 pm

BombX yazdı:
BoostER yazdı:@ BocuQ: Vectra C de radyatör ile motor blogu arasında cok bir boşluk yok zaten. Zira motor blogunun önünde katalitik konvertor var ve sanırım onun arasındaki boşluktan bahsediyorsun. O da aracın önünün dönmesi ve kırılan radyator ve ayakları sayesinde yaklasması cok doğal. Aracın saselerinin saglam oldugunu dusunuyorum..

Gerçi sitemizde bir sigorta experti var onunda yorumlarını alalım değil mi :)

kim var ben mi? :) otoyla işim yok benim otolara alt klasman bakıyor :)

benim bu konuda söyleyeceğim ilk olarak geçmiş olsun
ikinci olarak da arabadır, mekaniktir, olabilir, açılmayabilir, davalık bir durum yok bence
motor patlatıyosun, map sensörün bozuluyo, şanzımanın kırılıyo da dava mı açıyosun? olabilir, airbag sensörü de bozuk olabilir açılmayabilir, şans işte bazı şeyler...teknik bıdı bıdıya gerek yok, açılmamış denk gelmemiş yeterli darbe algılamamış bu kadar basit...yat kalk dua et hayattasın, bu yazıları yazabiliyorsun...
sadece e5 değil ülkemizde her yol berbat...
aquaplaining'e çok dikkat etmek gerek yağışlı yolda, her taraf mayın tarlası gibi özellikle çevreyolları ve şehirlerarası yollarda...
ülkemizin adı Türkiye, uyum sağlamak gerek mevcut koşullara, her an bir gölete girecekmiş gibi sürmek gerek arabayı...

valla onur bunları senden duymak beni baya şaşırttı açıkçası ,
mekaniktir olabilir ,sensör bozuktur açılmamıştır ,boşver takma kafana gibi yazılar senin tarzın değil ,
hatta bir ara şüphelendim başkasımı yazmış bu yazıyı acaba diye .

bazı şeyler şans falan diyorsun ki ,
airbag de işimiz şansa kaldıysa yandık biz ,üstelik arızalı airbag sistemi hata verir biliyorsun .
Kullanıcı avatarı
MaxiBoost
CDM Expert

Mesajgönderen AnakhA » Pzr Oca 11, 2009 2:29 pm

geçmiş olsun BocuQ...
Kullanıcı avatarı
AnakhA
CDM Fan

Mesajgönderen VTS » Pzr Oca 11, 2009 2:47 pm

Geçmiş olsun, Allah korumuş, belliki sağlam bir kaza yapmışsın. Airbag lerin açılmaması hususu için arabayı yakından izlemek gerekir. Ön tampon demirindeki hasarsızlık, beni de airbag lerin açılmaması durumu için açıklayıcı bir neden gibi gözüktü. Fakat her ne olursa olsun, insan yaşamını dolaylı değil direkt ilgilendiren böyle bir konuyu, basitleştirip " teknik bir sorun olabilir, normaldir, kul yapımı, üzerinde durmaya gerek yok " tarzı bir düşünceyle geçiştirmemek gerekir. Tonlarca parayı, daha güvenlikli ve sağlam olan araçlara binmek için veriyorsak, kendimizin ve yolcuların güvenliğini göz önünde tutuyorsak, bu noktada oluşabilecek teknik yetersizlikleri ve ihmalleri geçiştirmek, bizim gibi bilinçli sürücülere uymaz kanaatindeyim. Eğer teknik bir kusur varsa, sonuna kadar gitmelisin. Fakat Türkiye'nin, bu tarz davaları kaldırabilecek hukuksal alt yapıya sahip olması noktasında tereddütteyim.
VTS
CDM Fan

Mesajgönderen subaru » Pzr Oca 11, 2009 4:15 pm

Musti abicim,büyük geçmiş olsun :(
Aman abicim aman,dikkat,lütfen dikkat.
Neyse sana bişey olmamış ;)

Dava kısmı için ise;
Zaten biçok yorum var,sonucuna bakıcaz görücez.
Tekrar geçmiş olsun hayatım...
Kullanıcı avatarı
subaru
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen NerdenS » Pzr Oca 11, 2009 4:48 pm

Geçmiş olsun, kazanın sadece maddi hasarla sonuçlanması sevindirici olan yönü ama tonla para verdiğimiz araçlarda istenmeyen durumlardan ötürü kaza yapıp da bizi koruyacağına inandığımız güvenlik sistemlerinin çalışmaması ne affedilir nede kabul edilebilir bir durum değildir; en kısa sürede (yani yasal süreyi geçirmeden) hakkını sonuna kadar aramanı tavsiye ederim.. Eğer arabayı alırken o kadar para veriyorsan(sak) bu tip hatalarla karşılaşmamamız gerek..
Tekrar geçmiş olsun durumu ve işin gidişatı hakkında bizi buradan da bilgilendirirsen sevinirim..
Kullanıcı avatarı
NerdenS
CDM Expert

Mesajgönderen NerdenS » Pzr Oca 11, 2009 5:05 pm

MaxiBoost yazdı:
BombX yazdı:kim var ben mi? :) otoyla işim yok benim otolara alt klasman bakıyor :)

ikinci olarak da arabadır, mekaniktir, olabilir, açılmayabilir, davalık bir durum yok bence
motor patlatıyosun, map sensörün bozuluyo, şanzımanın kırılıyo da dava mı açıyosun? olabilir, airbag sensörü de bozuk olabilir açılmayabilir, şans işte bazı şeyler...teknik bıdı bıdıya gerek yok, açılmamış denk gelmemiş yeterli darbe algılamamış bu kadar basit...yat kalk dua et hayattasın, bu yazıları yazabiliyorsun...
aquaplaining'e çok dikkat etmek gerek yağışlı yolda, her taraf mayın tarlası gibi özellikle çevreyolları ve şehirlerarası yollarda...
ülkemizin adı Türkiye, uyum sağlamak gerek mevcut koşullara, her an bir gölete girecekmiş gibi sürmek gerek arabayı...

mekaniktir olabilir ,sensör bozuktur açılmamıştır ,boşver takma kafana gibi yazılar senin tarzın değil ,

airbag de işimiz şansa kaldıysa yandık biz ,üstelik arızalı airbag sistemi hata verir biliyorsun .

Valla bende çok şaşırdım açıkcası..
Senin gibi önce güvenlik,kalite ve konfor diyen birinin açılmayan bir airbag in durumu için şans işte kısmet değilmiş demesi çok ilginç..
Airbag lar acil durumlar içindir ve hata payları %0'dır ve öyle de olmalıdır;
ayrıca Hakan abinin de dediği gibi bozuk airbag hata verir..
Kullanıcı avatarı
NerdenS
CDM Expert

Mesajgönderen platy » Pzr Oca 11, 2009 7:14 pm

geçmiş olsun abi.
opelden, sensorunden, airbaginden anlamadığım için bir şey demiyorum.
ama otoyolda nasıl su birikintisi oluşur hiç anlamıyorum.
su birikintisine girip kontrolü kaybetmek olasılık olarak yüksek % ye sahip.
bunu bile bile o şekilde otoyol...
opele değil,
karayollarına dava açmak lazım.
diceksiniz,
burası türkiye.
e tek hücreli canlı muamelesi görmeyi kabullenmek insanın ağırına gidebiliyor.
En son platy tarafından Pzr Oca 11, 2009 7:18 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
platy
CDM Guru

Mesajgönderen platy » Pzr Oca 11, 2009 7:17 pm

BoostER yazdı:Gerci o da opeldi normal diyenler olabilir ama olaya tarafısz bakabilen arkadaslar bunun bir sorun olmadıgını anlayacaklardır.

iyi de konu opel olduğunda,
senin de aleni taraflı yazmadığını idda etmek abesle iştigal olur.
Kullanıcı avatarı
platy
CDM Guru

Mesajgönderen burak » Pzr Oca 11, 2009 7:31 pm

platy yazdı:geçmiş olsun abi.
opelden, sensorunden, airbaginden anlamadığım için bir şey demiyorum.
ama otoyolda nasıl su birikintisi oluşur hiç anlamıyorum.
su birikintisine girip kontrolü kaybetmek olasılık olarak yüksek % ye sahip.
bunu bile bile o şekilde otoyol...
opele değil,
karayollarına dava açmak lazım.
diceksiniz,
burası türkiye.
e tek hücreli canlı muamelesi görmeyi kabullenmek insanın ağırına gidebiliyor.

bu metrobüs olayı falan derken yoldada mecburen değişikliğe gidildi
tekrardan asfaltlama ve şeritler yapıldı
sonuçtada bu şekilde aciz bir yol çıktı ortaya
hoplaya zıplaya su birikintilerinden geçilmeyen bir yol
bazen bir bakıyorsun en soldayken hoop orta şerittesin
burak
CDM Guru

Mesajgönderen platy » Pzr Oca 11, 2009 7:37 pm

tamda onunla ilgili ayrı bir başlık açıyordum bende.
öyle yol çalışması olmaz,
tarla sürmek bile daha düzenli olur hali hazırdaki metrobüs ile ilgili yol çalışmalarından.
o şekilde yol yapmak,
insanları hammal yerine koymaktır.
Kullanıcı avatarı
platy
CDM Guru

Mesajgönderen BombX » Pzr Oca 11, 2009 9:11 pm

NerdenS yazdı:
MaxiBoost yazdı:
BombX yazdı:kim var ben mi? :) otoyla işim yok benim otolara alt klasman bakıyor :)

Valla bende çok şaşırdım açıkcası..
Senin gibi önce güvenlik,kalite ve konfor diyen birinin açılmayan bir airbag in durumu için şans işte kısmet değilmiş demesi çok ilginç..
Airbag lar acil durumlar içindir ve hata payları %0'dır ve öyle de olmalıdır;
ayrıca Hakan abinin de dediği gibi bozuk airbag hata verir..

Sana, Maxi'ye ve Özgür'e toplu cevap veriyorum;

Eğer üretim hatası yoksa bu tip davalardan KESİNLİKLE müspet bir sonuç çıkmaz, uğraştığıyla kalır davacı kişi...
"Sensörlere kaza sırasında yeterli basınç gelmediği ve hava yastıklarının devreye girmediği tespit edilmiştir."
alın ben şimdiden dava sonucunu yazayım :)

Burası Türkiye, mikrodalgaya ıslak kedini koyup kurutmaya çalışırsan Amerikanyada tazminat alırsın kullanım klavuzunda yazmıyordu ben ne bileyim diye, Türkiye'de koca bir "hadi leeeyn" derler :)

bildiğim kadarıyla bu araçta ses sistemi falan da olsa gerek öyle bir şey hatırlıyorum, eğer varsa sırf o yüzden bile elektrik tesisatında ehil olmayan müdahale yapılmıştır diyerek işi yokuşa sürebilirler...

ki son olarak da kişisel kanaatime göre bir arızadan çok yeterli darbe gelmediği için açılmamış gibi gözüküyor...

en en en son olarak da, yazıyı benim yazdığıma şaşırmanızı anlayamadım walla, olay elektromekanik, elektromekanik işlerin davası şuyu buyu olmaz, 1000 tane parametre var, yolda 150yle giderken de araba stop ediyor birden, ne farkı var aynı şey!! hatta ve hatta lastik patlamasından ne farkı var? sallıyorum michelin'e mi dava açacaksınız çiviyi aldı içine diye? herkes dava açmaya kalksa böyle şeyler için mahkemeden geçilmez...
ha ama açacak olan da açsın tabi, herkesin hür iradesi..aynı durum bana olsaydı nefes alıyo muyum, alıyorum, aynen devam, opel'e de bi daha bay baaay derdim bu kadar...
Kullanıcı avatarı
BombX
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen turgay » Pzr Oca 11, 2009 10:18 pm

Öncelikle geçmiş olsun, bayağı ciddi bir kaza geçirdiğin aracın resimlerinden belli oluyor. Bencede hakkımızı sonuna kadar aramalıyız.Araçları bizlere satarken dünya kadar reklam yapıp yok sekiz airbag, yok onsekiz airbag yok yirmisekiz airbag NCAP TAN 5 YILDIZ 10 YILDIZ atıp tutmayı iyibiliyorlar. Yok sensöre denk gelmemiş yok vurma açısıymış, ne yani kaza yaparken aracın sensörlerine göremi kaza ayarlıyacağız, gördüğüm kadarı ile arabanın arkası hatcback olmuş önüde en az 15-20 cm geriye gelmiş daha ne kadar darbe alması gerekiyorduki, bariyer aracın tamponundan yukarıda olduğu için darbeyi tampondan ziyade aracın üst kısmı almış fakat her darbeyi aracın ön tamponu karşılayacak diye bir durum söz konusu değilmiş demekki. Kimse ses çıkarmaya, çıkarmaya bu hallere geldiğimizi biliyoruz ama hala burası TÜRKİYE deyip başımızı öne eğiyoruz.

Saygılar.
turgay
CDM

Mesajgönderen BombX » Pzr Oca 11, 2009 11:03 pm

Benim tavrımı yadırgayanlara birkaç şey daha yazacağım, yanlış anlaşılmayayım;

1) Mustafa dava falan açmayacak, konu küllenip gidecek, burada forum şovalyeliği yapıyoruz her zamanki gibi, aaa efendim şöyle olmalı böyle olmalı, oooo uuu cık cık cık vs. eeee ne olacak? hiçbir şey olmayacak, 5 iş günü ömrü var bu topicin....

2) Mustafa yaralı olmadığı, aslanlar gibi ayakta olduğuna göre (şükür) demek ki airbag'in de açılmasına gerek yokmuş? neden bu açıdan bakmıyorsunuz olaya? kafası camdan mı çıkmış direksiyona mı çarpmış, açılsa ne olacaktı ki? bence bırakın davayı lüzumsuz yere açılmayıp kullanıcısını masraftan kurtarmış...
Kullanıcı avatarı
BombX
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen Doğukan » Pzr Oca 11, 2009 11:15 pm

Mustafa yaralı olmadığı, aslanlar gibi ayakta olduğuna göre (şükür) demek ki airbag'in de açılmasına gerek yokmuş?

Kafamda şiş var ve hafif sararma var yan direğe vurdum , omuzumda ve koluma kadar devam eden ciddi bir kas ağrısı var ve sanırım bağlarda kopukluk var doktorumla görüştüm salı gunune kadar ağrı kesicilerle idare edicem salı günü gerekli işlemleri yapacağız bunu raporla resmileştiricem.Birde belimde ve boynumda tatlı sert bir ağrı var..

Daha ne olması lazımdı acaba Airbag'in açılması için? Yan direğe vurmuş kafayı niye açılmamış hava yastığı? Hadi ön sensörü felan vurmadı açmadı diyelim?!?! Beyin pekmezi akınca açılmasının pek bir anlamı yok..
Kullanıcı avatarı
Doğukan
CDM Guru

Mesajgönderen MaxiBoost » Pzt Oca 12, 2009 12:05 am

hiçbirşey değişmedi onur ,hala şaşırıyorum sana ,
senin ayarların baya bir kaymış anlaşılan :lol:

söz konusu mustafa ve onun kazası değil ,
ben ona şaşırmadım ,
sana şaşırıyorum diyorum .

o kazada airbag ler açılmamış olabilir ,belkide gerçekten açılmaması gerekiyordu .tamam .

ama sen hala airbag leri arabada oluşabilecek herhangibir arızayla bir tutuyorsun ? şans falan diyorsun ,
ne şansı ? yolda giderken motor stop ederse sağa çekersin durursun işte şans budur ,çünkü bunu yapacak şansı bulabilirsin .

veya sabah bir baktın immobilizer bozuldu ,araba çalışmıyor ,hay sokayım dersin taksiye atlar işine gidersin .

ama açılması gereken yerde "her kazada açılmak zorunda değil" açılmayan airbagler için ,
bu işler şans ,açılmaz açılmaz deme .

ben şunu çıkarıyorum senin yazdıklarından ,
olduki mustafa hasar aldı kazada (allah korusun)
ve airbaglerde gene açılmamış olsun .
sen aynı şeyleri yazacaktın o zaman ?

e o zaman niye bu kadar insan keriz gibi bir dünya para ödüyor 38 taneli hava yastıklı araba alıyor ?
neden çoook daha yüksek prim ödüyor kaskoya ,38 li hava yastığı var diye arabada ?
madem bu işler şans işi ,hatta işimiz allaha kaldı ,
işte yazıyorum buraya almayın o zaman bir daha hava yastıklı araba ,canı istemedimi açılmayabiliyormuş meğer ?
Kullanıcı avatarı
MaxiBoost
CDM Expert

Mesajgönderen MAD MAX » Pzt Oca 12, 2009 12:24 am

:) Onur o araç'da daha neyin masrafı.
Ben o aracı yaptırıp binmem hayatta daha.
Yazı tura olayına döndürmüşün :no:
Kullanıcı avatarı
MAD MAX
Moderator
Moderator

Mesajgönderen BombX » Pzt Oca 12, 2009 12:33 am

Daha ne olması lazımdı acaba Airbag'in açılması için? Yan direğe vurmuş kafayı niye açılmamış hava yastığı?

Kendin de diyorsun yandan darbe yok işte o yüzden yan hava yastığı açılmamış, kafasını yan direğe vurmasının sebebi kaza sırasında spin atarken yaşanan merkezkaç kuvvetleriyle kafasının sallanması...

Maxi dayıcım ben kendimi ifade edemiyorum herhalde, tabi ki hiç hoş bir durum değil, otomobil üreticilerinin sağlam bir argümanı güvenlik ve hava yastıkları ki benim için de çok önemli...hatta Cüneyt'in direksiyonuna daha yeni laf ettim airbag'siz diye, hayatta da en kral direksiyon olsa carbon fiber F1 direksiyonu olsa bedava verseler airbag'li direksiyonumu söküp onu takmam...

ama yok garantisi abicim işte, bu bir ilk mi? dünyada her gün binlerce kaza oluyor, kimi hava yastığı gereksiz yere açılıyor, kimi hava yastığı gerektiği yerde açılmıyor..bu yıllardır böyle...ben olayı basite indirgiyorum evet, işin içinde elektronik ve mekanik varsa hiçbir kimse %100'den bahsedemez...zaten bilmiyorum ama tahmin ediyorum, bu hava yastığı meseleleriyle ilgili kesinlikle madde vardır kullanım klavuzunda falan, kendilerini korumaya almışlardır üreticiler...

ben konuyu daha fazla uzatıp amacından saptırmadan şunu diyeyim kendi adıma, çünkü olay çok subjektifleşmeye başladı, 2 tane bulanık fotoğraftan ahkam kesmeye çalışıyoruz, bence kesinlikle gerekli yerlere yeterli darbe gelmemiş ve açılmamış, teknik bir kusur değil sadece kazanın oluş şekliyle yaşanmış bir talihsizlik gibi gözüküyor...

son olarak da hiçbir arkadaşımız umarım hava yastığını test edecek bir duruma düşmez, kış daha yeni başlıyor, yağmur, kar ve buz daha çok olacak, dikkatli olalım...
Kullanıcı avatarı
BombX
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen BombX » Pzt Oca 12, 2009 12:42 am

ha bi de ne kadar tahammülsüzsünüz farklı düşüncelere karşı, artık bazen foruma yazarken korkarak yazıyorum, hele Hakan Abi yok senin ayarların kaymış vs. yakıştıramadım sana açıkçası...

iyi o zaman ben de deseydim aaaa tüh tühhh way işte opel klasik zaten git hakkını ara davalar aç, arkandayız aslanım vs. vs. o zaman problem yoktu :)

herkes fikrini yazmış, ben de sıradan fikrimi yazdım, polemiğe girmeye ya da müdahil olmaya, beni yadırgamaya ya da ikna etmeye, sorgulamaya veya irdelemeye de kimsenin hakkı olduğunu sanmıyorum...
Kullanıcı avatarı
BombX
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen BocuQ » Pzt Oca 12, 2009 2:23 am

Öncelikle geçmiş olsun dileklerinde bulunan abilerime ,arkadaşlarıma çok teşekkür ederim..

Açıkçası Onur'un yazdıklarından rahatsız olmadım , mantıksız konuştuğunu düşünmüyorum. Dediği gibi 2tane bulanık fotoğrafla kesin konuşmamak gerekli.. Bu arada evet yaşıyorum Allah razı olsun kafam hala şiş sanki sırf bu sebepten yan airbagler açılsaydı iyi olurdu sanki ..

Bugun Mertol abi ile yarımsaat kadar telefonda görüştük.. Kendisi bana işin türkiyede nasıl işlediğini , başıma neler geleceğini ,arabamda airbaglerin neden açılmadığını net bi şekilde anlattı saolsun..

İyi dileklerinde bulunan arkadaslara tekrar cok tesekkür ederim..
Yarın yetkili servisdeki yetkili ile görüşüp gelen açıklamadan tatmin olursam dava açmayacağım.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
BocuQ
CDM

Mesajgönderen S.T.I. » Pzt Oca 12, 2009 10:40 am

Çok geçmiş olsun ... Allah beterinden korusun.
Kullanıcı avatarı
S.T.I.
CDM Fan

ÖncekiSonraki

Dön Sohbet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot] ve 2 misafir